Posilovat imunitu je sice IN, ale má to svoje pravidla…

Posilovat imunitu je sice IN, ale má to svoje pravidla…

Milí přátelé, 

chci vám napsat jen krátké pojednání o imunitě, protože to slovo je v současné době stále více skloňované.  Ale bohužel mnohdy ve špatném kontextu, navíc vypůjčované různými společnostmi ke zlepšení byznysu a prodejnosti svých zázračných výrobků.

Slovo IMUNITA má ale mnohem širší význam a pojďme ho trochu uchopit prakticky.

Nebudu vás zahlcovat věděckými pojmy, jen bych vás chtěla trochu zorientovat v problematice celostního pohledu.

Je třeba si totiž uvědomit, že imunita jako taková je celý komplex tisíců a tisíců různých dějů a reakcí v těle, kterých se zúčastňují různorodé skupiny buněk a její regulace je natolik složitá, že si v současné době ani medicína nejvyspělejších zemí neví úplně rady s případy, kdy se regulace zbortí a imunita se vysmekne kontrole.


A právě proto, že jde o tolik jemnou a přesnou regulaci, která je navíc ještě podřízena naši psychice, ale spíše možná taky naší duši, není vůbec jednoduché naši imunitu byť jen posilovat, nebo dokonce regulovat.


Pokud otevřu počítač, začnou na mě vyskakovat zázračná doporučení různých firem na hromady umělých vitamínů a minerálů, kterými stoprocentně nakopneme imunitu…a nebo si taky můžeme koupit echinaceu, či nějkou jinou zaručenou bylinu, která naši imunitu vyladí.

Se smutkem pak sleduji mnoho svých klientů, kteří vyhodili drahný peníz za zázračný preparát a stále jsou “na hromadě”.


V mnohém si v této oblasti pomáhám metodikou tradiční čínské medicíny. Za celou dobu své praxe se mi nejvíce osvědčilo nasazovat bylinky a doplňky stravy tak, aby přesně cílily na konstituci daného člověka i v případě, že se jedná o posílení imunitního systému. 

Pokud plošně nasazujeme například nabušené multivitaminové přípravky, budou z nich mít profit pouze a hlavně ti, kterým tyto minerály a vitaminy skutečně v těle chybí a tyto přípravky se budou chovat jako doplňovače. Tam je potom účinek dobrý a dalo by se říci, že preparát zabral. 


Mnoha lidem ale vitamíny a minerály nechybí

a jejich problémem není nějaký nedostatek, ale spíše nadbytek v těle. / například hlenu, odpadních látek, které tělo nestíhá zpracovat, napětí a stresu atp./ Takové tělo nepotřebuje umělé minerály a vitaminy, ale spíše osvobození od tohoto zahlcení.


Pořádnou štětku a vymést domeček.

Ubrat obecně porce, vyloučit mléko, cukr a pšenici, jež imunitní systém zatěžují.

Teprve až si vymeteme domeček, nebo umyjeme talíř, má smysl na něj něco dát…a dovyladit. Pokud totiž tělu ulevíme v tomto, vyčistíme ho od hlenu a případných patogenů, imunita sama má velmi dobrý regenerační potenciál a dobře se vzpamatuje a velmi rychle ví, co má dělat.


Někdy je problém kombinovaný

tělo je trochu v nadbytku / zanesené a zahleněné/, ale zároveň mu i něco chybí. Tam se potom postupuje tak, že nejprve “očistně drenujeme" a potom vyživujeme.


Je třeba mít na mysli,

že současná společnost je právě spíše přehlcena /tedy v nadbytku/, než v nedostatku a proto se vyplatí přemýšlet o tom, co tělo vlastně potřebuje.


Velmi často, hlavně u dětí, vidím právě to, že jsou přehlcené a v nadbytku.

Mají červený, povleklý jazyk, často stonají s horečkami a anginami, jsou horkokrevné a a v noci se odkopávají. Tam je zásadní chybou těmto dětem v dobré víře nasadit preventivně vitamíny v gumových medvídcích z lékárny, nebo další reklamní preparáty “na posílení imunity”. Ne že byste jim nějak zásadně ubližovali, ale je to víceméně pro ně další zátěž. Ideální je v tomto případě například čínská bylinná směs Stín brokátového závoje /kod 012/, která dokáže organismus průběžně pročišťovat, zlepšovat tok lymfy, bojovat proti patogenům a imunitu regulovat velmi jemným způsobem. Výsledkem je, že celoročně nemocné děti najednou nestonají a těší se dobrému zdraví. Navíc se často zklidní a lépe spí. 

U takových dětí je výborné také otužování, snesou i saunu a obecně “studenější odchov”. 


Naopak, pro děti neduživější,

bývající zimomřivé a mající spíše celoroční bledou a vodnatou rýmu, tekoucí jako z kohoutku, se hodí spíše preparáty na posílení, zpevnění, doplnění. Chemické koktejly vitaminů ale také nejsou úplně řešením. Zde s úspěchem můžeme použít například houbu Reishi, nebo třeba Hlívu ústřičnou, která je pro děti velmi vhodná svým působením hlavně na sliznice. Ze stravy hlavně vyloučit velké množství cukru a mléčných výrobků. To platí u posílení imunity obecně.


Taktéž u dospělých je potřeba postupovat v souladu s konstitucí. 

Pokud skutečně chybí v těle nějaké minerály a vitamíny pro kvalitní činnost imunitního systému, pak doporučuji ty výhradně přírodní bez přidaných látek a různých škrobových vycpávek. Osvědčila se firma Mercola /lze objednat v eshopu/, nebo např. preparát Lavita /kontaktujte nás přes mail/. 


Z bylinek potom hezky zabírá

u obou skupin např. kombinovaná směs šišáku s echinaceou. 

Taktéž šípkový čaj s medem je vhodný.

Plošné nasazování tinktury z echinacey není u malých dětí do tří let vhodné. U dospělých musíme dát pozor na některá autoimunitní onemocnění, která může echinacea zhoršovat a i zde tedy platí- postupovat individuálně. Zmíněný čaj šišáku s echinaceou je slabší, tam nemusíme mít tolik obavy. 


Velmi dobrým univerzálnějším preventivním preparátem

pro dospělé je MUMIO, které dokáže velmi dobře regulovat imunitní rovnováhu a má snad i svou vlastní inteligenci /jak mi tak připadá..:-))/

 

U mužů silnější konstituce 

lze použít fermentovaný česnek, který dobře působí na snížení cholesterolu a tlaku, a zároveň dobře reguluje imunitu.


Pokud jste již v době chřipkové epidemie, je dobré sázet na jistotu : 

Pro typy lidí, kteří jsou spíše horkokrevnější a odolnější velmi dobře poslouží například již zmíněná směs Stín brokátového závoje, v kombinaci s požíváním česneku a cibule v jídle ve větším množství, nebo třeba oreganový olej v kapslích..ten dokáže patogeny likvidovat již v zárodku.

Pro ty nedostatečné nasadíme silnou Reishi houbu v extraktu, hlívu ústřičnou nebo třeba zmíněné Mumio. 


Z potravin v době chřipek každopádně vyloučíme:

mléčné výrobky a bílý cukr a soustředíme se na polévky a vývary s majoránkou, česnekem, nebo třeba i zázvorem. Je to mnohem osvědčenější postup, než konzumovat hromady jižního ovoce, které tělo příliš zachlazují a obsah vitaminů mají minimální. Spíše  doladit střevo ve smyslu fermentovaných výrobků, kvašené zeleniny atp. a z ovoce používat místní jablka, jablečný ocet s medem či šípky a švestky.

 

Inu, je to problematika velmi široká a mým cílem vás bylo jen navést k tomu trochu jinak přemýšlet nad tím, čemu se říká imunita.

Pokud by vás problematika zajímala více, přijďte se podívat naše kursy “Dejte si zdraví do souvislostí”, které začínají právě teď na podzim. Můžete si vybrat téma, které vás aktuálně zajímá. Stejně tak jako o prevenci se tam dozvíte, jak si poradit, když chřipka již vypukne a vám se nechce jít sedět do čekárny a čekat v zástupu kašlajících na dobré slovo unaveného lékaře. Jestli třeba nebude lepší začít dělat něco sami.

 

Každopádně pokud budete potřebovat s čímkoli poradit, jsme vám nápomocni na našem kontaktním e-mailu ordinace@mudrmichaelasimkova.cz 

 

Přeji vám krásný podzim plný barev a energie.

S úctou Michaela Šimková

Odeslat článek známému   Vytisknout